Ułatwienia dostępu

Limity transakcji bezgotówkowych – to nie wymysł Banku !

Niedawno mój znajomy opowiedział mi o telefonie z banku. Pracownik pytał czy to prawda, że właśnie próbuje płacić kartą… w Brazylii. Zdziwiony powiedział, że to niemożliwe, bo przecież jest Polsce. Miał szczęście, bo złodzieje przecenili zasobność jego portfela, a właściwie limitu. Chcieli zapłacić kartą kilka razy więcej, niż wynosił ustawiony przez znajomego „bezpiecznik”. 

Czy warto się ograniczać ?

Jeśli nie kupujemy na co dzień w internecie, warto na zero przestawić limit transakcji internetowych. Odpowiednio ustawmy też limity dzienne na płatności w sklepach i na wypłaty z bankomatów. Owszem, w ten sposób możemy zastawić na siebie pułapkę, bo gdy ustawimy niski limit, a nagle będziemy chcieli zapłacić za grubsze zakupy, system odmówi wykonania transakcji. Ale limity mogą okazać się ostatnią deską ratunku gdy ktoś uzyska dostęp do naszych środków płatniczych, a jeśli będziemy potrzebowali wykonać większą operację limity zawsze możemy zmienić w aplikacji lub oddziale Banku.

 

Ustawiłem Limity czy teraz mogę spać spokojnie ?

Banki robią wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych czy innych kanałów dostępów. Wiele jednak zależy od samych użytkowników – nieostrożność i brak rozwagi może skutkować utratą pieniędzy zgromadzonych na rachunku przypisanym do karty płatniczej.

Płatności bezgotówkowe pozwalają na wygodne dokonywanie transakcji – bez konieczności posiadania gotówki i jej odliczania. Aby jednak korzystanie z kart płatniczych było w pełni bezpieczne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

4 zasady bezpiecznego korzystania z płatności bezgotówkowych

  • Ustaw przemyślany limit dzienny operacji bezgotówkowych i internetowych

Limit dzienny operacji bezgotówkowych pozwala na zablokowanie kolejnych transakcji, gdy przekroczą one ustaloną sumę. Dzięki temu uniemożliwi to kradzież wszystkich środków w razie utraty karty płatniczej lub uzyskania dostępu do naszego rachunku przez osobę nieuprawnionią.

Zanim ustalisz konkretne limity oszacuj, ile pieniędzy w ciągu dnia potrzebujesz. Weź pod uwagę nie tylko płatności internetowe czy płatności w sklepach, ale również wypłatę z bankomatów.

  • Nie udostępniaj numeru PIN

PIN to niezwykle ważny numer, którego znajomość pozwala na swobodne korzystanie z karty płatniczej. Z tego powodu nie należy go udostępniać ani przechowywać razem z kartą. W przeciwnym razie narazisz się na poważne straty finansowe wynikające z dokonywania transakcji przez osoby niepowołane.

  • Zakupy internetowe rób wyłącznie w sprawdzonych sklepach

Jeśli za zakupy w sklepie internetowym zamierzasz płacić kartą, zwróć uwagę na wiarygodność sprzedawcy. Zapoznaj się z opiniami innych klientów, a także sprawdź zabezpieczenia strony internetowej.

Nigdy nie dokonuj transakcji, gdy w pasku przeglądarki nie widnieje symbol zamkniętej kłódki. Ważne jest także to, aby adres URL zaczynał się od protokołu „https”.

  • Chroń kod CVV/CVC

CVV/CVC to kod weryfikacyjny, który znajduje się na odwrocie karty płatniczej. Bez niego nie ma możliwość dokonania płatności kartą w Internecie. Dlatego tak ważne jest, aby chronić dostęp do tego kodu – nie można go podawać osobom niepowołanym.

wiedzy i zgody.

 

Co zrobić, gdy przestępca uzyskał dostęp do naszych środków płatniczych ?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do utraty karty płatniczej, wystarczy chwila roztargnienia i za namową przestępcy podajemy mu nasz login i hasło do bankowości. Gdy doszło do takiej sytuacji trzeba działać szybko, ponieważ tylko natychmiastowa reakcja pozwoli uniknąć strat finansowych. Co możesz zrobić?

Jak najszybciej zmień limity dzienne dotyczące transakcji dokonywanych za pomocą karty. Jednocześnie warto skontaktować się z infolinią banku – po to, aby zablokować kartę i dostępy internetowe. Należy przy tym pamiętać, że blokada ma charakter czasowy, a więc nie ma potrzeby ubiegania się o nową kartę. Możesz też zastrzec dokument, jeśli masz pewność, że został on skradziony – wówczas koniecznością będzie ubieganie się o jej duplikat.